Ako na šťastné manželstvo

Ako posilniť svoje manželstvo

Ako každý vzťah, aj manželstvo si žiada niekoľko zásadných vecí, ktoré ho posilňujú, upevňujú a budujú lásku. Ak ich teda budeme robiť, naše manželstvo bude zdravšie a silnejšie a lepšie obstojí v ťažkostiach a krízach života. Aj keď mnohé body určite nie sme schopní splniť hneď, je dôležité cvičiť sa v týchto zručnostiach podobne, ako cvičíme svoje telo pri práci alebo športe a posilňujeme jeho imunitu. Čo teda posilňuje imunitu manželstva?

  • Nájsť si spoločný čas. Nedostatok času jeden pre druhého vedie k vnútornému vzdialeniu sa, odcudzeniu, prípadne aj neporozumeniu a podozrievaniu. Problém nájsť si spoločný čas majú najmä rodičia malých detí. Je preto životne dôležité, aby si vyhradili čas na seba aspoň raz-dvakrát do týždňa, keď nebudú robiť nič iné, len sa rozprávať a venovať sa jeden druhému.
  • Spoločné zážitky. Manželstvo často zabíja jednoducho nuda. Je toľko suchopárnych povinností, ktoré treba splniť, toľko jednostaj sa opakujúcich navlas podobných dní, že môže vzniknúť dojem, že nám tento vzťah už nemôže priniesť nič nového. Dôležité sú výlety, športovanie, večere, kino, divadlo, spoločné pozeranie filmu… Všetko, na čo si ešte spomeniete aj po troch mesiacoch, manželstvo posilňuje.
  • Prekvapenia. Nečakané akcie, nepredpokladané dotyky, vyznania, darčeky, či únosy sú zážitkami, ktoré sa ukladajú hlbšie ako iné. Vyháňajú nudu a pomáhajú vzťahu byť sviežim a jedinečným.
  • Nerušená, sústredená pozornosť. Pre toho druhého prináša kľúčový pocit, že teraz sa venujú iba mne a nič iné na svete chvíľu nie je zaujímavé. Vypnite televízor, rádio, mobil a internet, odložte časopisy a knihy, pošlite deti do postele. Budujte výnimočnosť svojho vzťahu!
  • Vzájomná pomoc. Keď jeden nevládze, logicky čaká pomoc od toho druhého. Aj v tomto prípade je veľmi dôležité držať spolu a niesť ťarchu jeden druhého navzájom. Pomoc v pravý čas môže byť pre manželstvo veľkou posilou, pretože buduje dôveru, že sa na toho druhého môžem v ťažkých časoch spoľahnúť.
  • Spoločné projekty. Vzťahu vždy pomáha, keď nás spája čo najviac činností. Uvarte spolu obed, zmontujte skrinku, napíšte mail priateľom alebo zorganizujte spoločný výlet pre skupinu známych. Naučí vás to rešpektovať silné stránky toho druhého a vyvažovať slabé, dopĺňať sa navzájom, učiť sa lepšie komunikovať.
  • Pripomínanie si spoločných hodnôt a spoločnej histórie. Ako to bolo, keď ste sa spoznali? Ako ste spolu začali chodiť? A prvá pusa? Na čo ste sa tešili, keď sa zoberiete? Aký bol svadobný deň? Svadobná cesta, prvé spoločné bývanie, deti, dovolenky, spoločné výlety, spoločné trapasy, úspechy i ťažšie zážitky? Je to kus života vás oboch, ktorý ste prešli spolu. Je to vzácny poklad, ktorého vlastníkmi ste obaja a má cenu len vtedy, ak je spoločný.
  • Umožniť druhému mať čas sám pre seba. Každý občas potrebuje byť sám, prípadne sa stretnúť s priateľmi, či kolegami, venovať sa svojmu koníčku. Aj v ideálnom manželstve sa nájde všeličo, čo jeden z manželov s tým druhým nechce alebo nedokáže zdieľať. A je to tak aj dobre. Niekedy si potrebujeme od seba oddýchnuť, je užitočné nechať tomu druhému slobodu stráviť voľný čas podľa jeho predstáv. Väčšinou ide o čisto mužské a čisto ženské akcie, ktoré sú pre obidve pohlavia veľmi dôležité. O to viac sa potom obaja tešia opäť na svojho manžela/manželku.
  • Budovanie priateľstiev s inými manželskými pármi. Zdieľanie sa s každodennými i hlbšími problémami s priateľmi, ktorí tiež žijú v manželstve vedie k poznaniu, že väčšina našich problémov nie je vôbec výnimočná. Sú to ťažkosti, vyplývajúce z odlišnosti muža a ženy, z rozdielnych pováh, temperamentu, výchovy, kultúrneho prostredia alebo náboženského pozadia. Otvorený vzťah s priateľmi môže byť veľkou oporou v ťažkých časoch i praktickou pomocou napríklad s deťmi.
  • Brať toho druhého vážne. Rozdiely v povahe a temperamente môžu spôsobiť, že v mnohom svojmu manželovi/manželke nikdy celkom neporozumieme. Preto je dôležité brať vážne jeho/jej pocity, najmä sklamania, hnev, pocity úspechu alebo radosti. Nie je také dôležité všetkému rozumieť, podstatne cennejšie je prijať toho druhého takého, aký je.
  • Úprimnosť, otvorenosť. Ak sa naučíme deliť sa so svojím manželom/manželkou s dobrými aj zlými pocitmi, zážitkami, plánmi či predstavami, budeme si stále bližšie. Priehľadnosť a vypočítateľnosť nášho života buduje dôveru a jednotu medzi nami a robí náš vzťah bezpečným.
  • Napĺňanie potrieb toho druhého. Každý potrebuje cítiť, že ho jeho manžel/manželka má rád. Spôsob, ktorým to vníma, je u každého odlišný. Niekto cez dotyky a objatia, iný cez pomoc, povzbudenie a pochvalu, ďalší cez darčeky alebo cez to, že sa mu ten druhý venuje a počúva ho. Je dôležité objaviť spôsob vyjadrenia lásky, ktorému ten druhý rozumie a pravidelne mu tak dávať najavo, že je pre nás dôležitý. Je aj niekoľko ďalších potrieb, ktoré sú typické pre mužov a pre ženy, a ktorých napĺňanie očakávajú od svojho manželského partnera.
  • Pochvala, ocenenie, povzbudenie, starostlivosť, milosrdné prijatie nezdaru alebo neúspechu toho druhého. Ak ten druhý cíti, že sa o neho zaujímame, že je pre nás dôležité, ako sa cíti, že sa tešíme z jeho úspechov a je nám ľúto, ak sa nám niečo nepodarí, získame životného spojenca, ktorý bude ochotný dať za nás aj svoj život. A to aj vtedy, keď sme špinaví, spotení, neučesaní, neoholení, tuční, plešatí, pomotaní, ťažko chorí alebo aj na vozíčku.

Láska sa v každodennom živote zvyčajne prejavuje dvoma spôsobmi, ako tomu druhému nerobiť zle. Nazývajú sa trpezlivosť a láskavosť. Ak nedokážeme svojmu manželovi/manželke robiť dobre, cvičme sa aspoň v týchto dvoch spôsoboch, ako mu/jej nerobiť zle.

Láska nie je pocit, ktorý máme alebo nemáme. Láska je spôsob správania, ktorému sa musíme učiť a ktorý nás aj niečo stojí. Ak sa jej chceme naučiť, potrebujeme sa vzdať najmä svojej lenivosti a pýchy.

Lebo láska všetko prekonáva a nikdy neprestane. Zmyslom života je láska. Kto ju nepozná, je stále iba na prahu života. Kto sa jej bojí, bojí sa žiť. Lebo dokonalá láska vyháňa strach.

Tucet tipov, ako spoľahlivo zničiť svoje manželstvo

  • strávte so svojím manželom/kou čo najmenej času
  • rozprávajte sa spolu minimálne, najlepšie si len vymieňajte nevyhnutné informácie, hlavne nedajte najavo svoje pocity
  • neukážte svojmu manželovi/manželke, že ho/ju ľúbite a že vám na ňom/nej záleží
  • každé zlyhanie treba dôkladne skritizovať, zanalyzovať a vysvetliť, ako sa to má robiť správne
  • nezabudnite dať najavo svoju dôležitosť a vyžadovať, aby ju ten druhý uznával
  • trvajte na tom, aby bolo vždy po vašom, nikdy neustupujte, ukázali by ste iba svoju slabosť!
  • nebojte sa skritizovať a zhodiť ho/ju aj pred inými, hoci aj pred vlastnými deťmi, on/ona má aj tak hrošiu kožu a aspoň nebude tak vyskakovať
  • ak zabudnete na jeho/jej narodeniny alebo na výročie svadby, nič sa nedeje, veď o rok budú zas
  • pochvala a ocenenie sú zbytočným rozmaznávaním, vyhýbajte sa im
  • zabudnite na romantiku, veď od zapálenej sviečky sa môže chytiť aj záclona, nekupujte radšej ani kvety, môžu spôsobiť alergiu
  • v žiadnom prípade nečítajte knihu Päť jazykov lásky, nech sa o naplnenie vašich potrieb a túžob snaží ten druhý

Viac sa môžete inšpirovať napríklad na Národnom týždni manželstva

Anton Chromík

Jeden z hovorcov Aliancie za rodinu, advokát pracujúci v Bratislave. Zaoberá sa poskytovaním právnych služieb v oblasti zastupovania práv zamestnancov, zastupovaním v oblasti občianskeho a obchodného práva. Som ženatý a mám päť deti. Rád robí veci pre rodinu.

Odporúčané články