Hrdí na rodinu 2019

Ako bolo na Hrdí na rodinu? Teplo, ale krásne! Bolo 36 stupňov Celzia. Mnohí hľadali príjemný tieň v katedrále a v tienistých uličkách vedľa katedrály. Prísť ukázať radosť z rodiny aj tento rok vyžadovalo veľkú obetavosť. Preto to bolo krásne stretnutie. Niekto, kto nám neprial, obsadil tento rok všetky námestia v centre mesta, takže naša voľba bola jednoduchá. Vzali sme jediné námestie, ktoré bolo voľné. A sme vďační. Rudnayovo námestie sa plnilo postupne v čase pochodu bolo plné a nielen to, do približne do polovičky sa následne plnila aj Kapitulská ulica, keďže účastníci sa už nezmestili ani do bočných uličiek vedľa katedrály.

Do organizácie sa zapojilo približne stovka dobrovoľníkov. S časťou z nich sme sa odfotili na pódiu. Bez nich by to naozaj nebolo. Náklady okolo 900 eur sme mali preto, lebo všetci pracovali zdarma. Ďakujeme SPOLUORGANIZÁTOROM A MEDIÁLNYM PARTNEROM.

Účastníci prichádzali aj skôr kvôli sv. omši za rodiny celebrovanej otcom biskupom Haľkom, ktorý podporil pochod Hrdí na rodinu osobnou účasťou a skvelým PRÍHOVOROM – Dúha Božieho prísľubu. Stojí za vypočutie. Koľko nás bolo? Počítanie by mohlo viesť k pýche. Hrdí na rodinu nikdy nebolo  o počtoch, ale o svedectve. Začínali sme prvý rok so 120 ľuďmi. Nádherný prvý ročník.  Tento rok nás bolo niekoľko tisíc. Nafúkalo a rozdalo sa 1200 balónov. Ak si pozriete VIDEO  na našej stránke, či inde napr. TU alebo fotky účastníkov, uvidíte na nich, že balón sa ušiel možno  každému piatemu. Jeden náš dobrovoľník prestal počítať po 3000 ľuďoch pochodujúcich, lebo stále ešte prechádzalo množstvo ľudí.  Veľmi ma povzbudilo, že sme vytvorili aj „živú reťaz“, pretože prvý ľudia z pochodu sa vracali na námestie v čase, keď poslední ešte len vychádzali na pochod.

Printové média tento rok rovnako ako po minulé roky šírili hoaxy o  počte účastníkov na našom pochode. Ak ste si prečítali odhady účastníkov  600 ľudí v Denníku N alebo „niekoľko stoviek“ v iných médiách a boli ste na našom pochode mohlo sa Vám zdať, že hovoria o inom pochode. Ťažko sa čudovať, ak ich potom ľudia nepovažujú za dôveryhodné.

Prekvapili však mainstreamové  televízie. Bol to prvý rok, kedy voči Pochodu Hrdí na rodinu boli viac neutrálne reportáže a väčšina aj tých liberálnych televízií  uvádzala počty viac ako 2000 ľudí. Bolo nás oveľa viac.

Veľmi krásnym oživením boli naši dobrovoľníci – profesionálni fotografi, ktorí robili účastníkom rodinné fotografie. Veľká vďaka Petrovi Janků. Mať ho na pódiu bol zázrak. Človek s hlbokým ŽIVOTOM a duchom. Myslím, že jeho piesne zľudovejú.  Jeho vypaľovačku „Stereotyp“  sme s ním spievali davovo. Peter vydal nové CD Pútnik a v roku 2016 CD Kalendár nádeje. Stojí za to napísať mu na jeho  FACEBOOK alebo mail  JANKUPETER@GMAIL.COM určite Vám vyhovie.

Naši hudobníci, Katka s harmonikou, bubeníci a naše slovenské ľudové piesne plné lásky, rodiny na začiatku sprievodu boli výborní. Vydali  zo seba dušu. Vďaka nim  bola skvelá nálada.

Chceli sme upriamiť pozornosť na skutočné hodnoty. Preto sme spomedzi nás ocenili manželský pár, ktorý spolu žil najdlhšie. Oslávili spolu 50 rokov spoločného života. Manželia Belovičoví zo Šale. Spomedzi účastníkov sme zatlieskali aj manželom Rajským z Trenčína, ktorý vychoval spoločne najviac detí.

Privítali sme medzi našimi radmi zástupcov NR SR, poslancov NRSR, poslancov europarlamentu, starostov obcí, poslancov obcí či vyšších územných celkov a mnohých politikov naprieč politickým spektrom. Im bola zverená moc, aby chránili rodinu a deti. Určite každý má svoje vlastné politické presvedčenie, preto sme apolitickí. Chceme spájať. Vždy sa postavíme proti nenávisti, či neláske, ale určite nebudeme brániť nikomu robiť dobro.  Privítame, ak  pravdu, že deti potrebujú otca a mamu príde na budúci rok podporiť všetkých 150 poslancov, všetci predstavitelia vlády aj pani prezidentka. Veď toto nie sú požiadavky dospelých, ale ústavné hodnoty našej spoločnosti.

S radosťou ste prišli a radosť odovzdali.  Dokázali ste byť svedkami láskavej pravdy o tom, že deti potrebujú otca a mamu. Vďaka Vám, ktorí ste prišli mohlo toto posolstvo počuť celé Slovensko v  čase hlavných správ vo všetkých mainstreamových televíziách a o to nám išlo. Zapálili ste svetlo vo tme.