Hlas za rodinu – Prezidentské voľby 2019

Organizátori:

Desatoro pre dobrý výber kandidáta na prezidenta

Koho poslať na hrad?

  • Nešír nenávisť. Zachovaj ľudskú dôstojnosť a úctu ku všetkým, vrátane kandidátov, ktorí ti nie sú sympatickí.
  • Hľadaj pokoj. Pokoj v krízových situáciách nezatemní mozog, ktorý by si mal/a využiť pre dobrú voľbu.
  • Usporiadaj si svoje vlastné hodnoty do rebríčka. Nie formálne, skutočne. To, komu dáš podporu svojim hlasom, ukáže ako tvoj rebríček hodnôt naozaj vyzerá.
  • Osloboď svoju voľbu a hlasuj podľa seba. Dnes ťa klamú prieskumy, reklama na internete a peniaze bohatých.
  • Priama voľba prezidenta je dar. Nepolitikárči! Nevoľ „víťaza“, voľ si naozaj svojho zástupcu, ktorého názory sú ti najbližšie.
  • Sito č. 1 na kandidátov:  Ak niekto ani slovne nezastáva tvoje kľúčové hodnoty, ale presadzuje opak, nemôžeš čakať, že sa ako prezident zmení. Nevoľ ho.
  • Sito č. 2 Nenaleť na schizofréniu či klamstvo. Nech ťa neuspokojí tvrdenie, že kandidát je „osobne“ za tvoje hodnoty, ale ako „prezident“ odmieta presadzovať tvoje  hodnoty.
  • Sito č. 3 na kandidátov: Zváž slová a zváž aj skutky.  Zváž minulosť aj budúcnosť.
  • Zvoľ dlhodobo udržateľnú stratégiu. Voľba tebe najbližšieho kandidáta má význam aj v prípade neúspechu, lebo ukazuje politickým stranám, koľko Vás je a spôsobuje to, že si kandidáti, ktorí postúpili do druhého kola snažia získať skupinu s tvojimi názormi. Prezident môže byť len jeden, ale politikov viac. Hlasom dáš odpoveď neúspešným kandidátom, že v budúcnosti je o ich hodnoty záujem.
  • Sito č. 4 pre teba. Zmeň správne svoj rebríček hodnôt a zmeníš aj politiku a politikov.Postav si tu na zemi kľúčové hodnoty rebríčka:  Rodina. Všetky deti (aj tvoje)  potrebujú otca a mamu. Bez rodiny by nebolo ľudského života. Ak sa rozpadne rodina, rozpadne sa celá spoločnosť a národ. Život. Bez života niet ničoho, ani spravodlivosti, ani boja proti korupcii. Každému človeku patrí nekonečná ľudská dôstojnosť, bez ohľadu na to, či je ešte pod srdcom matky, či zomiera, akú má rasu, farbu pleti, presvedčenie. Je proti ľudskej dôstojnosti, ak je človek zneužívaný ako prostriedok uspokojovania, zneužívaný k otrockej práci, okrádaný, ak je krivo obviňovaný bez dôkazov alebo sa mu berie  jeho česť, žena či majetok.

Náš prístup k rozhovorom s kandidátmi

Čo robia známky dieťaťa a rodiny medzi prezidentskými kandidátmi?

Ak si na ne kliknete, dozviete sa,  prečo sme do tohto projektu išli. Boli to deti, ktoré sú ohrozované potratmi a tiež preto, lebo Vám chceme ponúknuť 10 dôvodov prečo, je výber prezidenta dôležitý pre rodiny.

Prečo neobsahujú rozhovory aj iné témy?

Ak kliknete na “známku s obrazom kandidáta, objaví sa Vám profil s jeho názormi na dôležité témy rodiny a ak nám poskytol rozhovor aj video so súborom otázok. Poradie známok je náhodné a mení sa. V rozhovoroch sme sa snažili vyvážiť nerovnováhu, ktorú vidíme v debatách a sústredili sme sa na hodnoty, ktoré sa neprávom stali okrajovými.

Sme Aliancia za rodinu.  Sústreďujeme sa na témy rodiny, manželstva, výchovy detí a života. O časti tém ako spravodlivosť, boj proti korupcii, systém či ekonomika sa dozviete v iných debatách. Nechceme ich nahrádzať a opakovať. Sú to dôležité témy a určite ich zvážte pri svojom rozhodovaní. Pápež František 2. februára 2019  usporiadal rebríček hodnôt podobne ako my v Site č. 4, keď povedal, že tí, ktorí boli počatí, sú deťmi celej spoločnosti, a ich zabíjanie vo veľkom počte a s podporou štátu je vážnym problémom, podkopávajúcim základy spravodlivosti a kompromitujúcim správne riešenie každej inej ľudskej a sociálnej otázky.

Základy spravodlivosti nevidno, ale bez nich dom našej vlasti nič neustojí. Nezabudnite preto na „sitá“ jedno po druhom a kľúčové hodnoty rebríčka.

Prečo nekladieme „zákerné“ otázky kandidátom?

Kvôli nezaujatosti a porovnávaniu musel byť súbor otázok rovnaký. Pýtame sa na konkrétne činy, ktoré prezident urobí, či neurobí. Zákerné otázky, tie už patria do politického boja a ten nás nikoho neobchádza, tam nám informácie skutočne nechýbajú. Odporúčame znovu prečítať desatoro dobrého výberu.

Našim cieľom je pokojne ukázať kandidátom naše hodnoty. Nenahrádzame Vaše svedomie ponechávame Vám slobodu.

Podporili ste konkrétneho kandidáta?

Nie, nepodporili! Chápeme vypäté emócie pri politickom zápase. Chápeme aj to, že naše meno je pre niektorých zaujímavé. Mrzí nás, že média aj kresťania šírili krivé svedectvo a domýšľali si.  Hodnoty rodiny sú spoločné, preto Aliancia za rodinu bola vždy nadstranícka a nikdy nevyjadrila podporu konkrétnemu kandidátovi. Pozadie videa s pánom Harabinom dokazuje, že fotografia s pánom Harabinom vznikla pri diskusii, ktorú sme ponúkli všetkým kandidátom. Fotografia z diskusie neznamená podporu konkrétnemu kandidátovi. Kvôli mediálnym hoaxom, ktoré spájali s fotografiou podporu konkrétneho kandidáta, sme ho požiadali, aby ju stiahol a on tak vykonal.

Prečo ste neoslovili všetkých kandidátov?

Asi najťažšia otázka. Oceňujeme každého kandidáta, ktorý sa rozhodol ísť do volieb. Oslovili sme všetkých relevantných kandidátov, ktorým dlhodobé prieskumy dávali okolo 5 percent.  Ochotu by sme mali, skôr sme narazili na limit vlastných síl. Aj tak to však považujeme za problém, lebo dnes sú diskriminovaní kandidáti, ktorí si možno nemôžu dovoliť drahú kampaň. Ďakujeme im za pochopenie našich limitov, nech príjmu naše ospravedlnenie.