Nerešpektovať vôľu voličov sa v Bratislave nevyplatilo

Iniciatíva Zastavme hazard sa teší z vyvodenia politickej zodpovednosti na základe hlasovania o zákaze hazardu v Bratislave. Podceňovať inteligenciu Bratislavčanov sa nevyplatilo. Kandidáti, ktorí nehlasovali za zákaz hazardu sa snažili o to, aby hazard nebol silnou témou v predvolebných diskusiách, avšak ten nakoniec zohral úlohu pri hlasovaní. Výsledky volieb ukázali, že ignorovať vôľu voličov pri kľúčových hlasovaniach má svoje prirodzené dôsledky.

Anton Chromík uviedol: “Pred voľbami sme pustili informačnú stránku www.zradili.com, na ktorej si Bratislavčania mohli pozrieť ako ich mestskí poslanci hlasovali pri zákaze hazardu. Pripravili sme aj facebookovú kampaň, ktorá odkazovala na našu stránku a napriek predvolebnému pretlaku zasiahla viac ako 215.000 Bratislavčanov, ktorí cielene prejavovali záujem o komunálne témy. Bratislavské noviny, ktoré boli doručené do každej domácnosti obsahovali zoznam kandidátov, ktorí nehlasovali za zákaz hazardu. Tento zoznam poslancov, mohli Bratislavčania vidieť aj na veľkom bigboarde.“

Peter Beňa informoval: „Zo 45 mestských poslancov opätovne kandidovalo 38. Zákaz hazardu podporilo 22 z kandidujúcich poslancov a získali 15 mandátov s úspešnosťou 68%. Starostami mestských častí sa stali 4 mestskí poslanci, ktorí podporili zákaz hazardu, s úspešnosťou 50% (kandidovalo ich 8 za starostov). Na druhej strane voliči odmietli  mnohých poslancov, ktorí odignorovali voličov a zákaz hazardu v marci 2017 nepodporili. Napriek finančne veľkým kampaniam neboli zvolení za poslancov  Martin Borguľa, Ľudmila Farkašovská, Oliver Kríž, Peter Hanulík, Marián Greksa, Vladimír Bajan, Milan Černý, Slavomír Drozd, Iveta Hanulíková, Radoslav Olekšák ani Roman Weinštuk.  Zo 16 poslancov získalo mandát len 5 (úspešnosť 31%), z 10 kandidátov na starostov boli zvolení len 2.  Bojovať proti vôli občanov sa nevyplatilo. Poslanci, ktorí hlasovali za zákaz hazardu, mali dvojnásobnú úspešnosť vo voľbách.”

Matej Perašín povedal: „Všetci kandidáti s najvýraznejšou podporou sa vyjadrovali proti hazardu. Zvolenému primátorovi Matúšovi Vallovi prajeme veľa síl. Teší nás, že v utorok v rámci predvolebnej diskusie prisľúbil, že zabojuje za zmenu zákona, aby z Bratislavy zmizli herne a ostalo maximálne 1 kasíno so živými hrami pre turistov a bohatých Bratislavčanov. Prajeme mu, aby v prvej vážnej skúške, ktorá ho čaká pri snahe zmeniť zákon o hazardných hrách obstál.”

Michal Svetko uzavrel: “Zverejnili sme aj Deklaráciu Zastavme hazard, v ktorej kandidáti prisľúbili voličom, že podporia zákaz hazardu vo svojom meste či obci. Aj tu boli viacerí kandidáti, ktorí podpísali Deklaráciu proti hazardu úspešní.  Gratulujeme primátorovi Košíc, pánovi Jaroslavovi Polačekovi a dúfame, že aj on bude aktívne bojovať za zmenu zákona, ktorá vytlačí herne z Košíc. Spomedzi kandidátov na starostov blahoželáme pani Dane Čahojovej, starostke mestskej časti Karlova Ves v Bratislave a pani starostke Miroslave Szitovej zo Smižian.”

Aliancia za rodinu

Iniciatíva Zastavme hazard

info@zastavmehazard.sk

www.zastavmehazard.sk

Anton Chromík

Jeden z hovorcov Aliancie za rodinu, advokát pracujúci v Bratislave. Zaoberá sa poskytovaním právnych služieb v oblasti zastupovania práv zamestnancov, zastupovaním v oblasti občianskeho a obchodného práva. Som ženatý a mám päť deti. Rád robí veci pre rodinu.

Odporúčané články