Hrdí na rodinu 2022

Rodina je skutočne úžasná a výnimočná, lebo sa v nej rodia a najlepšie vychovávajú deti inde sa to lepšie nedá. Nič iné nie je také výnimočné a žiadne iné priateľské vzťahy sa rodine založenej manželstvom muža a ženy nevyrovnajú. Rodina si zaslúži výnimočné postavenie. Poslaním akcie je rozšíriť na Slovensku radosť, ktorú môže dať rodina a manželstvo deťom a manželia medzi sebou navzájom. Ukázať, že deti potrebujú lásku mamy a otca viac ako veci, či hmotné zabezpečenie. Povzbudiť, aby ľudia na Slovensku neochudobňovali svoje deti o to najcennejšie o svoju prítomnosť a lásku rodičov. Povzbudiť ich, aby prekonávali ťažké veci, ktoré prichádzajú v rodinách.

Po obmedzeniach v krásnom koronovom ročníku nás čakala ďalšia výzva. Prídu ľudia v takých horúčavách? Do zoznamu príprav na  Hrdí na rodinu sme pridali jednu špeciálnu položku: Modlitby za počasie. Priatelia, prišli tri hodiny a dovtedy skoro čisté modré nebo nad nami sa zatiahlo mraky urobili tieň,  začal pofukovať vetrík a padlo symbolických pár kvapiek, aby ani červené dáždniky, ktoré sme doniesliľuďom ako slnečníky neostali nevyužité. Ten zoznam položiek mám stále  odložený, ako spomienku najemný láskavý Boží dotyk.

S treťou hodinou sa aj Rudnayovo námestie zrazu naplnilo.  Rozdali sme 650 červených balónov a účasť okolo tisícky sa ukázala najmä na pochode. Peter Janků aj SimaTarčáková z pódia sa až čudovali, že prílev ľudí na pochod stále neubúdal a tak sme sa my na čele pochodu nakoniec stretli s koncom. 

Tí, ktorí prišli ukázali jednu krásnu vec: láska si vyžaduje obetu. To je nesmierne cenné. Na to sa pozerá svet. Či sme ochotní pre našu hodnoty, pre lásku niečo obetovať. Inak to nepovažuje za dôveryhodné: pre nich sme nedôveryhodní, ak pre to nerobíme všetko, čo máme robiť. Svet znesie, že máte iný názor, ale musí vedieť, že je to úprimný názor. 

Spoločnosť je taká, akí sme my. Máme byť kvasom a keď sa svet pýta, nemáme sa schovávať, ignorovať otázky, ale máme normálne a s láskou odpovedať. Veď nemáme odpoveď, za ktorú sa musíme hanbiť. Mámekrásnu odpoveď  a treba ju ukázať. Láska medzi mužom a ženou je tá najkreatívnejšia vec na svete. Preto má vzťah medzi mužom a ženou úplne výnimočné postavenie aj v spoločnosti. Najväčšie dielo, ktoré môže človek vytvoriť je nový človek. Každý jeden človek na zemi má otca a mamu. Pozrite, aká je tragédia, ak deti vymenia v pôrodnici. O čo je väčšia tragédia, keď je niektorý rodič úmyselne zo života detí vymazaný. Deti túžia po otcovi a mame. Túžia, aby neboli iba pri ich vzniku, ale v celom ich živote prítomní ako svedkovia vzájomnej lásky, do ktorej sa môžu pri pádoch hodiť ako do záchrannej siete. Dieťa potrebuje počuť, že sa narodilo, lebo sa ocko a maminka veľmi ľúbili. Som presvedčený, že svet po tej odpovedi túži. Môže nás opľúvať, môže si mnohokrát povedať, že sa mu to nepáči, ale aj tak tú odpoveď túži počuť. Ak neveríte, pozrite si reportáž o dvoch pochodoch na MARKÍZE.

Oslávili sme krásny desiaty ročník. Ak by Vás niekedy prepadlo pokušenie zavrieť sa na záhradke čiostať  v chládku myslite na deti, ktoré vidia, čo ste ochotní obetovať a podľa toho veria alebo neveria Vašim slovám. Aké chcete, aby boli? Bol som veľmi hrdý na svojho syna, keď mi pri debate o počtoch povedal: „Tati, spomeň si na Gedeona.“ Hrdí na rodinu nikdy nebolo o počtoch, ale  s každým z Vás ráta.

Anton Chromík

Poďakovanie namiesto PS

Ľudia, viete, aké je povzbudzujúce vidieť dobrovoľníkov zo Šenkvíc, z východu aj Bratislavy, ktorí celý deň pripravovali pódium, prestrešenie, fúkali balóniky, pomáhali dávať tričká.Chlapi, čo by sme bez Vás robili? Dievčatá, bez Vás by to nebolo!

Nemáme a ani nechceme brať žiadne peniaze zo štátnych zdrojov, či od oligarchov zo západu. Nás podporujú ľudia s veľkým srdcom zo Slovenska. Všetko robíme dobrovoľnícky, lebo tomuveríme.Ďakujeme našim mediálnym partnerom a spoluorganizátorom za šírenie dobrej veci. Ďakujeme Petrovi Janků za jeho piesne. Ďakujeme hosťom, ktorí nám dali svedectvo, ďakujeme STANISLAVOVI KUREKOVI – EDO SK za LIFE STREAM podujatia. SimeTarčákovej za to, že bola  ochotná prijať moderovanie  podujatia. Ďakujeme otcovi biskupovi Haľkovi za požehnanie, otcovi Benjamínovi Kosnáčovi za oslovenie cudzincov, ktorí zavítali na naše zhromaždenie. Martinovi a Júlii Rajňákovcom za svedectvo o ich rodine, Jozefovi Mikloškovi ml. detskému ombudsmanovi za fakty o deťoch. Ďakujeme všetkým politikom, ktorí prišli, za to, že vydali svedectvo o rodine. Videli sme Vás!